„Łasuch literacki” w Bibliotece


6 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się akcja czytelnicza „Łasuch literacki” w ramach VI Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady”. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście oraz uczniowie szkół podstawowych ze Stefanowa i Starego Goniwilka, a także reprezentacja młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Żelechowie.

Po przybliżeniu postaci autorki i koncepcji akcji, fragmenty utworów Małgorzaty Musierowicz czytali kolejno: Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Stefanowie i Starym Goniwilku Sylwia Kosińska i Monika Płatek. Następnie młodzież licealna i uczniowie. Do czytania wybrano najciekawsze fragmenty książek z wątkiem kulinarnym: „Opium w rosole”, „Kwiat kalafiora”, „Noelka”, „Szósta klepka”, „MacDusia”, „Ida sierpniowa”, „Ciotka Zgryzotka”, „Feblik”, „Imieniny”, „Nutria i Nerwus”, „Wnuczka do orzechów”. Miło było posłuchać fragmentów literackich przepisów na makaron w sosie mediolańskim, sernik, pierogi, szare kluski, tort, lody, piernik i świąteczne przysmaki. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Goniwilku przedstawili scenki kulinarne, prezentując przepis na pyszny rosołek i zupę gazpacho.

Ogólnopolskie Czytanie dostarczyło zarówno czytającym, jak też słuchającym wiele niezapomnianych wrażeń. Było to niezwykłe, smakowite spotkanie z Borejkami, które pozwoliło na chwilę przenieść się do poznańskiej dzielnicy Jeżyce na ulicę Roosevelta 5.

Na zakończenie tego wydarzenia uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek, po czym wszyscy zostali zaproszeni na rozmowy przy herbatce i słodkim poczęstunku. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie się spotkamy na wspólnym czytaniu „Jeżycjady”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Czytania za udział i zaangażowanie się w akcję czytelniczą.