Dzień Dobra


Niedziela Bożego Miłosierdzia, ustanowiona przez św. Jana Pawła II, przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Jest to jednocześnie patronalne święto Caritas i dzień otwierający Tydzień Miłosierdzia, czas uważnego wsłuchiwania się w potrzeby ludzi najbiedniejszych, bezdomnych, chorych i samotnych oraz uciekających przed wojną. Caritas postanowiła uczynić z tego dnia święto dobroczynności, które przyjęło nazwę Dzień Dobra.

24 kwietnia Dzień Dobra i swoje święto patronalne obchodzili wolontariusze z Parafialnego Koła Caritas, Przedszkolnego Koła Caritas i Szkolnych Kół Caritas działających na terenie parafii Żelechów. Młodzież przygotowała spektakl „Trędowaty, bo niekochany”. Aktorzy prostymi słowami i symbolicznymi scenami skłaniali widzów do głębokiej refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. Następnie celebrowana była Eucharystia, której oprawę muzyczną i liturgiczną przygotowali wolontariusze pod kierunkiem Siostry Dawidy.

Dalsza część odbyła się w plenerze przy parafii. Liczne zabawy, atrakcje, tańce, słodkości, wata cukrowa, popcorn. O godz. 15.00 odbyła się wspólna modlitwa – Koronka do Miłosierdzia Bożego, w której wypraszano Boga, aby na świecie ustały wszelkie wojny.

Kolejnym punktem były świadectwa – gościem był Kamil Michalczyk związany ze wspólnotą Wojownicy Maryi i Wspólnotą Krwi Chrystusa, który mówił o tym, jak w swoim życiu szczególnie doświadczył Bożego Miłosierdzia. Ostatnim punktem była adoracja uwielbienia. Oprawę muzyczną przygotowała Schola Rodzin z Garwolina.

W obchodach Dnia Dobra uczestniczyli m.in.: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, dyrektor MGOK Michał Sztelmach, ks. Marcin Chruściel – asystent Caritas parafii Żelechów oraz s. Dawida Kopek, którzy podziękowali wolontariuszom za zaangażowanie i pomoc drugiemu człowiekowi.

Dzień Dobra zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie we współpracy z Caritas Żelechów, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.