Chór Żelechowa

Od września 2013 r. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury działa Chór Żelechowa. Czterogłosowy chór liczy kilkanaście osób w różnym wieku. Dyrygentem chóru jest Sławomir Lesisz.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, kolędy, utwory patriotyczne, ludowe i rozrywkowe. Chór koncertuje w Żelechowie i innych miejscowościach, uświetnia swoimi występami lokalne uroczystości i imprezy, bierze udział w przeglądach i festiwalach.

W ostatnich latach chór występował w Żelechowie podczas cyklicznego Koncertu Kolęd i Pastorałek oraz organizował własne koncerty kolęd, koncertował na corocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym, występował z repertuarem ludowym i rozrywkowym podczas Dni Żelechowa oraz na dożynkach w pobliskiej gminie Sobolew, zapewniał oprawę muzyczną Mszy świętych podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, Narodowego Święta Niepodległości oraz Orszaku Trzech Króli, przedstawił repertuar patriotyczny podczas lokalnego festynu „Młodzi dla Niepodległej” zorganizowanego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, występował na miejscowych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezentował utwory patriotyczne podczas programu artystycznego przygotowanego z okazji lokalnych obchodów Święta Niepodległości.

Chór Żelechowa zaprezentował się również kilka razy w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie podczas Koncertów Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu” oraz koncertów pt. „Wieczór Świętej Cecylii” organizowanych w ramach Dni Muzyki Chóralnej. Występował także w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie m.in. z koncertem poświęconym św. Janowi Pawłowi II, w kościele pw. św. Piusa V w Dęblinie z koncertem pieśni patriotycznych i koncertem kolęd, w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie podczas Kolędowego Przeglądu Chórów i Zespołów Muzycznych i koncertu chórów zorganizowanego dla uczczenia św. Cecylii – patronki muzyki sakralnej a także w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wildze na Kolędowym Koncercie Chóralnym. Wystąpił również w Gminnym Domu Kultury w Sobolewie z koncertem kolęd i pastorałek.

W grudniu 2017 r. Chór Żelechowa przebywał w Czechach, gdzie jako jedyny zespół z Polski uczestniczył w tradycyjnych Praskich Adwentowych Spotkaniach Chóralnych.

W styczniu 2022 r. Chór Żelechowa zapewnił oprawę muzyczną podczas Jasełek w Kazimierzu Dolnym. Rok później wystąpił w tym mieście z koncertem kolęd. W sierpniu 2022 r. zaprezentował się na Festiwalu Etnograficznym Powiatu Garwolińskiego w Miętnem.