X Jubileuszowe Narodowe Czytanie


W piątek 3 września na rynku w Żelechowie odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W akcję zorganizowaną przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną włączyli się zaproszeni goście oraz przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 r. lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej akcji czytany był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Lekturę z podziałem na role czytali: Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Kocielnik (Zbyszko Dulski – syn), Sekretarz Gminy Beata Talarek (Lokatorka), Skarbnik Gminy Beata Kosyra (Hanka – służąca Dulskich), nauczyciele: Anna Włodarczyk (Aniela Dulska – pani domu) i Magdalena Woźniak (Juliasiewiczowa z Dulskich – radczyni, krewna Dulskiej) oraz uczennice: Paulina Grzyb (Hesia Dulska – córka) i Agata Grzyb (Mela Dulska – córka).

Na pamiątkę udziału w X Jubileuszowym Narodowym Czytaniu odtwórcy poszczególnych ról otrzymali okolicznościowe podziękowania. Na zakończenie akcji, na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach książek składany był pamiątkowy stempel przekazany przez Kancelarię Prezydenta RP.