Spotkanie ze strażakiem


W środę 23 czerwca do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej przybyły 4-5-latki z grup „Motylki” i „Krasnoludki” z Publicznego Przedszkola w Żelechowie. Gościem specjalnym był mł. asp. Bartłomiej Filipek z PSP w Mińsku Mazowieckim i zarazem sekretarz Zarządu OSP Żelechów.

Na wstępie kierownik MGBP Danuta Bielecka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem placówki, księgozbiorem i zasadami poszanowania książek. Przedszkolaki dowiedziały się, jak można zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z biblioteką. Spotkanie było również okazją do popularyzacji programu „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach którego każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat po zapisaniu się do biblioteki otrzymuje m.in. darmową wyprawkę czytelniczą.

W dalszej części spotkania mł. asp. Bartłomiej Filipek opowiedział maluchom o swojej pracy oraz wyjaśnił, jak należy postępować w przypadku wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia. Zachęcając przedszkolaków do wstąpienia w przyszłości w szeregi OSP, przeczytał im książkę Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”.

Kulminacyjnym punktem programu była wizyta w remizie OSP Żelechów. Maluchy miały okazję obejrzeć sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz wsiąść do wozu strażackiego i zapoznać się z jego wyposażeniem. Wiele radości dostarczyła przedszkolakom możliwość wcielenia się w strażaka i lania wody z prądownicy.