Autor książki o Żołnierzach Wyklętych gościł w Żelechowie


We wtorek 3 marca w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyło się w MGOK-u spotkanie z Krzysztofem Goluchem – autorem książki pt. „Czerwona zemsta”.

„Czerwona zemsta” to powieść historyczna oparta na losach autentycznego dowódcy – mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Debiutującego pisarza nie przez przypadek zainteresowała ta postać. Jako mieszkaniec powiatu puławskiego od dzieciństwa miał styczność z wciąż żywymi wspomnieniami o czynach „Orlika”.

Głównym bohaterem nie jest jednak sam Marian Bernaciak, lecz fikcyjna postać – Jan Walkiewicz. To młody żołnierz AK, który postanawia się ujawnić i zacząć nowe życie u boku kobiety. Aresztowany wkrótce przez NKWD dowiaduje się, że jego ukochana zginęła od kuli. Wtedy poprzysięga zemstę: wraca do lasu, trafia pod komendę „Orlika” i walczy z sowietami.

Atutem „Czerwonej zemsty” jest realizm postaci i wydarzeń z okresu powojennego. Barwny opis rzeczywistości sprzed ponad 70 lat mógł ujrzeć światło dzienne dzięki dogłębnym analizom autora. Aby napisać książkę Krzysztof Goluch oparł się na archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, fotokopiach akt sądowych i notatkach ówczesnych funkcjonariuszy.

„Czerwona zemsta” to pełna napięcia, poruszająca opowieść o partyzanckiej codzienności, samotności i nadziei na normalne, spokojne życie. To hołd dla polskich partyzantów, którzy polegli na placu boju, walcząc o wolną Polskę. To również apel do kolejnych pokoleń, aby nie pozwoliły, by nazwiska tych bohaterów zostały zapomniane.

W spotkaniu z autorem udział wzięli uczniowie żelechowskich szkół oraz mieszkańcy. Spotkanie ubogaciła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie, prezentując wzruszający program artystyczny połączony z Apelem Pamięci.