Podsumowanie „V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady”

Za nami już V edycja Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz.

Wydarzenie trwało od 1 do 31 marca i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłodawcą tej akcji było Wydawnictwo Akapit Press.

W naszej bibliotece akcja trwała od 18 do 25 marca. Była możliwość zaprezentowania się w naszej placówce lub nagrania czytanego fragmentu w szkole bądź w domu. W czytanie włączyli się zaproszeni goście: Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, Sekretarz Gminy Beata Talarek, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Starym Goniwilku Monika Płatek oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich.

W tym roku spotkanie odbyło się w formie zdalnej. Fragmenty najciekawszych książek z serii „Jeżycjada” można posłuchać w wykonaniu wszystkich uczestników tejże akcji na Facebooku Biblioteki oraz stronie internetowej MGOK Żelechów. Miło było przenieść się do poznańskiej dzielnicy Jeżyce, poznać rodzinę Borejków, w której przeważa pogodne podejście do życia, ciepło, wiara w dobro i drugiego człowieka. Na przykładzie kilku wybranych powieści Małgorzaty Musierowicz: „Ida sierpniowa”, „Opium w rosole”, „Pulpecja”, „Szósta klepka”, „Ciotka Zgrzyzotka” możemy stwierdzić, że jest to wartościowa literatura na dobrym poziomie a czytanie wzbogaca i przekazuje sygnały dobra. Każdy z 22 tomów „Jeżycjady” to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść, ale także wątki historyczne i społeczne.

Oficjalne podsumowanie Ogólnopolskiego Czytania odbyło się 22 kwietnia, podczas którego wręczono laureatom konkursu (wyłonionym w drodze głosowania przez internautów) oraz wszystkim uczestnikom nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady za udział i zaangażowanie w akcję czytelniczą.

W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 20 osób – zaproszeni goście, przedstawiciele szkół podstawowych: w Starym Goniwilku, Starym Kębłowie, Stefanowie, Woli Żelechowskiej i Żelechowie oraz uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Żelechowie.