Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”


W dniach 16, 23 i 30 października (niedziele) o godz. 19.00 w kościele parafialnym w Żelechowie odbywał się będzie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. Organizatorami festiwalu są: Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Jego Ekscelencja Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

16 października odbędzie się koncert papieski w XXII Dniu Papieskim pt. „Ave Maria” w wykonaniu Małgorzaty Priebe – sopran (Gdańsk) oraz Błażeja Musiałczyka – organy (Gdańsk). Na repertuar koncertu składać się będą utwory na sopran i organy, solowe kompozycje organowe oraz improwizacje organowe. Znaczną część koncertu wypełnią najpiękniejsze kompozycje poświęcone Najświętszej Maryi Pannie, z klasycznego kanonu muzycznego, w opracowaniu na sopran i organy.

23 października odbędzie się drugi koncert festiwalowy pt. „Królewskie organy” w wykonaniu Ewy Polskiej (Lublin). Koncert zawierał będzie najbardziej efektowne kompozycje organowe (m.in. J. S. Bacha), które w pełni ukażą majestat i potęgę „królewskiego instrumentu”.

Koncert finałowy festiwalu pt. „W blasku trąbki” odbędzie się 30 października. Będzie to występ jednego z najlepszych w Europie duetów – prof. Romana Grynia – trąbka (Poznań) i prof. Bogdana Narlocha – organy (Koszalin). W programie znajdą się kompozycje M. A. Charpentiera, J. S. Bacha, G. F. Haendla, O. Lindberga, W. Wawiłowa, T. Duboisa, M. Czerniewicza, B. Leutert-Falch, D. Bédarda.

Celem festiwalu jest ukazanie możliwości duchowego przeżycia i doświadczenie piękna, które ostatecznie prowadzi do Boga. Świątynia w Żelechowie dysponuje 21-głosowym instrumentem, który niedawno przeszedł renowację.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Błażej Musiałczyk, pierwszy organista Katedry Oliwskiej.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl oraz Tygodnik Regionalny „Echo Katolickie”.