Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – Polak, mąż, ojciec, bohater”


Do 10 marca w żelechowskim ratuszu oglądać można wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki – Polak, mąż, ojciec, bohater”. Otwarcie wystawy miało miejsce 1 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wystawa została opracowana i przygotowana przez Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Ekspozycja składa się z 17 plansz obrazujących życie i działalność Rotmistrza Pileckiego, ukazuje także jego związki z Mazowszem – z Ostrowią Mazowiecką, poprzez rodzinę żony, Marianny Pileckiej z Ostrowskich. Głównym celem wystawy jest odpowiedź na pytanie: kim był i dlaczego musiał zginąć jeden z sześciu najodważniejszych bojowników ruchu oporu II wojny światowej?

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, organizatorem ruchu oporu w tym obozie oraz uczestnikiem walki z sowiecką okupacją. W 1948 r. skazany został przez władze komunistyczne na karę śmierci. Informacje o Rotmistrzu Pileckim przez długie lata były całkowicie przemilczane bądź zakłamywane.

Wystawę zorganizowali: MGOK w Żelechowie oraz Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie wraz z prezesem Krystianem Jaworskim i koordynator ds. samorządowych Elżbietą Woźniak-Sionek. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.