Wystawa pt. „Polski wysiłek zbrojny w I wojnie światowej 1914-1918”

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie zorganizował wystawę pt. „Polski wysiłek zbrojny w I wojnie światowej 1914-1918”, którą można oglądać w holu żelechowskiego ratusza.

Wystawa została przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Autorem wystawy jest dr Andrzej Olejniczak. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i zbiorów dra Daniela Koresia. Na 12 panelach wystawy przedstawione są główne polskie formacje zbrojne: Legiony Polskie i formacje z nich się wywodzące (Polski Korpus Posiłkowy, Polska Siła Zbrojna), walczące u boku Austro-Węgier i Niemiec, trzy Korpusy Polskie w Rosji, Armię Polską we Francji oraz 5 Dywizję na Syberii. Wystawę podsumowuje plansza z szacunkowymi danymi o liczebności polskich formacji zbrojnych w latach 1914-1918.