Wystawa „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”


8 października, w ramach XXXVIII Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego, w sali widowiskowej MGOK w Żelechowie prezentowana będzie wystawa „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej” ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wystawa składa się z 17 portretów przywódców Insurekcji, zarówno dowódców wojskowych, jak i wybitnych przywódców cywilnych. Ekspozycję otwiera portret gen. Tadeusza Kościuszki, który 24 marca 1794 r. w Krakowie rozpoczął Insurekcję, ogłaszając Akt Powstania. Wszyscy dowódcy wojskowi, których portrety prezentowane są w kolekcji, brali udział w wojnie w obronie Konstytucji 1791 r., wykazali się męstwem i otrzymali Order Virtuti Militari. Poza Tadeuszem Kościuszką, na wystawie prezentowane są portrety generałów: Antoniego Madalińskiego, Jakuba Jasińskiego, Józefa Zajączka, Józefa Sierakowskiego, Józefa Poniatowskiego, Stanisława Fiszera, Jana Henryka Dąbrowskiego, Karola Otto Kniaziewicza, Tomasza Wawrzeckiego, Michała Kleofasa Ogińskiego i Stanisława Mokronowskiego. Oprócz dowódców wojskowych ważną rolę w Insurekcji odegrali także jej cywilni przywódcy, którzy byli autorami licznych ważnych odezw, rozkazów i uniwersałów. Na wystawie znalazły się portrety: Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, Juliana Ursyna Niemcewicza, Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego i Jana Kilińskiego.

Autorem portretów (obrazy na płótnie, olejne w formacie 50×70 cm) jest Hakob Mikayelyan, malarz z Armenii, który współpracuje z Polską Fundacją Kościuszkowską, a od 2017 r. maluje obrazy o tematyce kościuszkowskiej.

Katalog wystawy pod redakcją dra Leszka Marka Krześniaka i dra Tadeusza Skoczka dostępny jest TUTAJ