Wystawa obrazów pt. „Wspomnienie Jana Pawła II”

W żelechowskim ratuszu można oglądać wystawę obrazów pt. „Wspomnienie Jana Pawła II” wykonanych akwarelą przez Magdalenę Luizę Kleszcz. Organizatorem wystawy jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Magdalena Luiza Kleszcz to absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Obecnie kończy studia II stopnia w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kierunek artystyczno-pedagogiczny, jakim jest Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W 2021 r. uzyskała dyplom w Katedrze Intermediów i Rzeźby, pod opieką prof. Piotra Zieleniaka. Na co dzień zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem oraz rzeźbą. Najbardziej lubi przedstawiać w swoich pracach postać człowieka lub naturę.

Autorka o wystawie:

„Stworzenie tych prac zaczęło się od chęci zaciekawienia młodszych pokoleń nie tylko sztuką, ale i historią, w tym przypadku jest nią fakt, iż mamy swojego świętego, naszego papieża. W swoich pracach chciałam przedstawić kluczowe i wyjątkowe momenty z życia Jana Pawła II. Postać świętego została przedstawiona w najbardziej charakterystycznych ujęciach:

– pierwsze przemówienie

– krakowskie okno

– spacer w Bieszczadach

– błogosławieństwo dziecka

– kontemplacja przy krzyżu

– ukochane góry.

W tych pracach postawiłam na akwarelę – technikę dość trudną, wymagającą natychmiastowego podejmowania decyzji położenia plamy barwnej. W tej jedynej w swoim rodzaju technice szukam formy wyrazu, która byłaby do mnie przynależna. Malując, kieruję się intuicją, co sprawia, że efekt końcowy często wymyka się początkowej wizji, dając w zamian wrażenie błysku chwili radości tworzenia. Tworząc nową kompozycję, staram się operować napięciami koloru i światła, jednocześnie wartościując elementy kompozycji. Często celowo zatracam szczegółowość obrazu na rzecz jakości plamy barwnej, powodując wrażenie większej ekspresji, która prowadzi odbiorcę do skojarzeń symbolicznych”.