Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”


Od 22 października w holu żelechowskiego ratusza oglądać można wystawę pt. „Karol Wojtyła. Narodziny” zorganizowaną przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie.

22 października w Kościele katolickim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. 22 października 1978 r. na placu św. Piotra Jan Paweł II odprawił uroczystą Mszę świętą, która stanowiła oficjalną inaugurację jego pontyfikatu.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” została przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w związku z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni św. Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Papieża Polaka. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych i instytucji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiczną, wystawę można również obejrzeć online TUTAJ