Warsztaty pantomimiczno-ruchowe dla aktorów teatru „Niby nic”


Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W dniach 14-15 września 2021 r. aktorzy teatru „Niby nic” wzięli udział w warsztatach pantomimiczno-ruchowych pt. „W sieci pantomimy”, które poprowadził Kamil Przystał – aktor, mim, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie.

Artysta, urodzony 5 listopada 1988 roku, pochodzi z Tychów. Współpracował z wieloma teatrami warszawskimi, m.in. Teatrem Narodowym, Teatrem Wielkim, Operą Narodową, Teatrem Współczesnym, Teatrem Powszechnym, Polską Operą Królewską. Grał także w krakowskim Teatrze STU. Ponadto jest mimem, chodzi na szczudłach, żongluje. Miłość do teatru zrodziła się u niego z ruchu, a konkretnie z pantomimy, którą zajmuje się 18 lat, czyli ponad połowę swojego życia. Prowadzi też warsztaty aktorsko-ruchowe dla dzieci i dorosłych. Szerszej publiczności znany jest z seriali, filmów, reklam, m.in. „Przystań”, „Barwy szczęścia”, „Rojst”, „Ojciec Mateusz”, „Singielka”, „Ziarno prawdy”. „Keep smiling!” – to motto życiowe Kamila Przystała.

„W sieci pantomimy” to autorski projekt warsztatów pantomimiczno-ruchowych dla amatorskich teatrów. Jest to swego rodzaju rozwinięcie jego stypendium „Pantomima w sieci” w ramach programu Kultura w sieci.

Z projektem artysta chce dotrzeć do miejsc, które nie mają możliwości poznania teatru pantomimy, uwrażliwić uczestników na taki rodzaj sztuki, zapoznać ich z teatrem bez słów, a także dać im „alfabet”, który będą mogli wykorzystywać w swoich spektaklach. W trakcie warsztatów prowadzący przekazuje uczestnikom zdobytą i wypracowaną przez siebie metodę, a także uczy klasycznej pantomimy. Wszystkie ćwiczenia wyzwalają potencjał drzemiący w uczestnikach.

Warsztaty to nie tylko pantomima, ale także świadomość ciała. Kamil Przystał jako zawodowy aktor wie, jak ważne jest ciało w pracy na scenie. Celem warsztatów jest rozwój twórczy uczestników, sprawienie, aby w dalszej pracy na scenie mieli świadomość swojego ciała i w pełni je wykorzystywali. Warsztaty stymulują kreatywność uczestników, aktywizują i otwierają ich na nowe formy wyrazu artystycznego.

Aktorzy teatru „Niby nic” mogli obejrzeć spektakl pantomimiczny, który artysta stworzył w ramach stypendium. Spektakl nawiązuje do dziedzictwa polskiej kultury, czyli do osiągnięć i odkryć Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także do pantomimy klasycznej. Jest to synteza ruchowo-pantomimicznych odkryć Kamila Przystała, pokazanie wszystkiego, co wie o pantomimie i ukazanie różnych jej odcieni – od pantomimy dramatycznej, przez symboliczną, po komediową i slapstickową. Jest to próba zawarcia w sobie wielu technik pantomimicznych.

Projekt skierowany jest do teatrów dziecięcych i dorosłych. W ramach warsztatów przeprowadzona została również prelekcja na temat teatru pantomimy w Polsce i na świecie ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Kamila Przystała, prowadzącego warsztaty dla grup teatralnych: https://www.facebook.com/pantomimawsieci