Narodowe Święto Niepodległości


11 listopada 2020 r. świętowano w Żelechowie 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne uroczystość miała ograniczony charakter.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym przez ks. prałata Eugeniusza Filipiuka – Proboszcza Parafii Żelechów i ks. prałata Kazimierza Stańczuka. W oprawę liturgiczną włączyli się przedstawiciele żelechowskiego samorządu.

Po Mszy św. zostały złożone wiązanki kwiatów pod tablicą Ludwika Pudło – przedwojennego Burmistrza Miasta Żelechowa i Prezesa OSP Żelechów, komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej i żołnierza Armii Krajowej oraz pod pomnikiem Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, mieszkańca Żelechowa w latach 1845-1853.

Pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945-56 uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy, wpisując się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, który nawiązał do wydarzeń sprzed 102 lat, dziękując wszystkim zebranym za udział w uroczystości.