Koncert „W blasku trąbki”


Dwaj wirtuozi – prof. Bogdan Narloch grający na organach i prof. Roman Gryń grający na trąbce, znani również szeroko poza granicami naszego kraju, byli wykonawcami koncertu finałowego Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”. Koncert pt. „W blasku trąbki” odbył się 30 października w kościele parafialnym.

Festiwal „Musica et Sacrum” trwał przez trzy kolejne niedziele. Jego organizatorami byli: Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali: Jego Ekscelencja Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Błażej Musiałczyk – organista archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Wszystkie koncerty znakomicie poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa.

Prof. Bogdan Narloch i prof. Roman Gryń to jeden z najlepszych w Europie duetów. Trąbka i organy zaś to jedno z najbarwniejszych, a jednocześnie najlepiej brzmiących połączeń instrumentów. W programie koncertu wieńczącego Żelechowski Festiwal Muzyczny znalazły się takie utwory jak: M. A. Charpentier – preludium z „Te Deum”, J. S. Bach – opracowanie chorału „Werde munter, mein Gemüte” z kantaty nr 147 „Jesu bleibet eine Freude”, J. S. Bach – preludium i fuga h-moll BWV 544, J. S. Bach – arioso z kantaty „Ich steh mit einem Fuß im Grabe” BWV 156, G. F. Haendel – aria „Let the Bright Seraphim” z oratorium „Samson”, O. Lindberg – „Gammal fabodpsalm”, W. Wawiłow – „Ave Maria”, T. Dubois – „Cantilène réligiese”, Marek Czerniewicz – „Modlitwa do Anioła Stróża”, B. Leutert-Falch – Toccata über „Lobe den Herren”, D. Bédard – Variations sur „Christus Vincit”.

Koncert przyciągnął bardzo liczną publiczność, która była pod ogromnym wrażeniem prezentowanych utworów oraz kunsztu wykonawców. Gratulacje i wyrazy uznania złożyli artystom Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk.

Bogdan Narloch jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Jest profesorem zwyczajnym w Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego bardzo aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. W swoim dorobku posiada wiele nagrań CD, m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Za swoją działalność został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodą „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz nagrodą „Koszaliński Orzeł” w dziedzinie Kultura, przyznanym przez Prezydenta Miasta Koszalina. W 2021 r. otrzymał Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” – wysokie odznaczenie dla osób świeckich, które przyznane zostało przez papieża Franciszka.

Roman Gryń należy do wybitnych polskich wykładowców i wirtuozów trąbki. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności u wybitnych pedagogów m.in. T. Dokshicera i E. Tara w Bayreuth. Pracę zawodową rozpoczął w 1983 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy a od 1986 do 2007 r. był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Ponadto współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, występując we wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i USA. Jest profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki. W latach 2002-2020 w AM w Poznaniu pełnił funkcję kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Prowadzi warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej.

Patronat medialny nad Żelechowskim Festiwalem Muzycznym sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl oraz Tygodnik Regionalny „Echo Katolickie”.