Koncert Papieski „Ave Maria”


Koncertem Papieskim „Ave Maria” zainaugurowany został 16 października Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. Festiwal odbywający się w kościele parafialnym w trzy kolejne niedziele miesiąca organizują: Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Jego Ekscelencja Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

W koncercie zorganizowanym z okazji XXII Dnia Papieskiego wystąpili: Małgorzata Priebe (sopran) i Błażej Musiałczyk (organy), który jednocześnie sprawuje funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Pierwszy koncert poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa. Na repertuar składały się utwory na sopran i organy, solowe kompozycje organowe oraz improwizacje organowe. Znaczną część koncertu wypełniły najpiękniejsze kompozycje poświęcone Najświętszej Maryi Pannie, z klasycznego kanonu muzycznego, w opracowaniu na sopran i organy, jak również utwory muzyki filmowej. Pierwsze wydarzenie festiwalowe było również niebywałą okazją, by spotkać się z utworami śpiewanymi tzw. „białym głosem”. Jest to umiejętność bardzo rzadko spotykana, mająca swe korzenie w śpiewie ludowym. Dla miłośników muzyki organowej nie lada gratką były także improwizacje organowe – sztuka niezwykle trudna i wymagająca.

Podczas koncertu zabrzmiały takie utwory jak: A. Guilmant – Sonata No. 3 in c minor op. 56 cz. I, J. S. Bach/Ch. Gounod – „Ave Maria”, C. Saint Saens – „Ave Maria”, F. Schubert – „Ave Maria”, „Bogurodzica” – improwizacja, dwie pieśni Maryjne na biały głos i organy, G. Caccini – „Ave Maria”, M. Lorenc – „Ave Maria”, M. Sawa – „Magnificat” na sopran i organy, H. Seroka – „Ave Maria”, G. F. Haendel – „Alleluja” z Oratorium Mesjasz (transkrypcja na organy solo Th. Dubois).

Niedzielny koncert przyciągnął bardzo liczną publiczność, która owacją na stojąco nagrodziła kunszt wykonawców. Gratulacje i wyrazy uznania złożyli artystom Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk.

Małgorzata Priebe ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności dyrygentura chóralna oraz na wydziale wokalno-aktorskim na kierunku wokalistyka, specjalność: śpiew solowy. Swoje wokalne umiejętności kształciła od 8 roku życia. W wieku 10 lat nagrała solową płytę pt. Gosia Priebe „PioSENki”. W 2013 r. zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Muzyki Pop „Aprila Pilieni” na Łotwie. Rok później brała udział w programie „The Voice of Poland”. Od 2016 r. śpiewa w oktecie wokalnym Art’n’Voices, działającym przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zespół aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą, a w 2021 r. zdobył nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. Małgorzata Priebe miała okazję współpracować jako solistka m.in. z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Była także wieloletnią członkinią Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego. Występowała w takich filharmoniach jak Berliner Philharmoniker i Kölner Philharmonie w Niemczech, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie współpracuje z chórem Danish National Radio Choir w Kopenhadze oraz Danish National Opera Choir w Aarhus.

Błażej Musiałczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów. Od 2006 r. pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Od 2010 r. jest dyrygentem chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego a od roku 2020 wykładowcą muzyki kościelnej. Od 2008 r. prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Jest dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa” oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” realizowanym na całym Pomorzu. Ponadto jest prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową. W 2006 r. wziął udział w nagraniu płyty „Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie” która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. W 2017 r. nagrał płytę w kościele pw. św. Trójcy w Gdańsku wraz z zespołem trębaczy barokowych Tubicinatores Gedanenses. We współpracy z trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich dzieł organowych Daniela Magnusa Gronaua. W 2019 r. został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Patronat medialny nad Żelechowskim Festiwalem Muzycznym sprawują: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl oraz Tygodnik Regionalny „Echo Katolickie”.