Koncert „Królewskie organy”


„Królewskie organy” – tak zatytułowany był koncert, jaki odbył się w niedzielę 23 października w kościele parafialnym w ramach Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”. Festiwal odbywający się w trzy kolejne niedziele miesiąca organizują: Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Jego Ekscelencja Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Drugi koncert festiwalowy, tym razem w wykonaniu Ewy Polskiej z Lublina, był w całości poświęcony muzyce organowej. Koncert poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa. Repertuar zawierał najbardziej efektowne kompozycje organowe, które w pełni ukazały majestat i potęgę „królewskiego instrumentu”, jak nazwał organy W. A. Mozart. W programie koncertu znalazły się takie utwory, jak: J. S. Bach – „Toccata i fuga d-moll, BWV 565”, C. S. Lang – „Tuba tune”, D. Gawthrop – „Elegia”, Ch. W. Ore – „Ein feste Burg”, M. Nagel – „Gib uns Friedes – Variationen”, Th. Dubois – „In Paradisum – Toccata”.

Pod ogromnym wrażeniem wykonywanych utworów była licznie zgromadzona publiczność. Zachwytu nie kryli również Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, którzy złożyli artystce gratulacje i wyrazy uznania.

Ewa Polska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów. Swoje umiejętności jako muzyk instrumentalista doskonaliła podczas kursów i warsztatów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere, J. Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Jest laureatką konkursów organowych i kompozytorskich. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku-Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanem, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową. W latach 2000-2018 była związana muzycznie i kulturalnie z miastem Bydgoszcz, w tym w latach 2005-2011 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na swoim koncie ma projekty kulturalne z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, zespołami kameralnymi oraz takimi nazwiskami jak: Maciej Zakościelny, Czesław Mozil, Tymon Tymański czy Arkadiusz Jakubik. Ewa Polska jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym koncertów organowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego, które odbywają się regularnie od 2000 r. Od roku 2019 związana jest ze środowiskiem muzycznym w Lublinie.

Patronat medialny nad Żelechowskim Festiwalem Muzycznym sprawują: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl oraz Tygodnik Regionalny „Echo Katolickie”.