Święto Niepodległości z udziałem Chóru Żelechowa i uczniów żelechowskiego LO

Lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym sprawowana przez ks. prałata Eugeniusza Filipiuka – Proboszcza Parafii Żelechów. Oprawę muzyczną Mszy zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie. W oprawę liturgiczną włączyli się pracownicy samorządowi.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości, z orkiestrą strażacką i pocztami sztandarowymi jednostek OSP i szkół z terenu gminy na czele, przemaszerowali ulicami miasta do Parku Miejskiego, gdzie Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Danielem Kocielnikiem złożyli kwiaty pod tablicą Ludwika Pudło – przedwojennego Burmistrza Żelechowa, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, społecznika, żołnierza AK oraz pod pomnikiem Romualda Traugutta.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod starą remizę OSP, gdzie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, który został wykonany w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. Celem projektu było uhonorowanie Polaków poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny oraz zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Wpisując się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu” uczestnicy uroczystości z towarzyszeniem orkiestry dętej OSP odśpiewali hymn państwowy.

Przemarsz zakończył się pod Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie delegacje zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz szkół działających na terenie gminy Żelechów przy dźwiękach strażackiego werbla złożyły pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945-56 wiązanki kwiatów. Po złożeniu kwiatów chwilą ciszy uczczono pamięć Obrońców Ojczyzny.

Uroczystość zakończyło spotkanie w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Rozpoczęło je przemówienie Burmistrza Żelechowa, w którym w krótkich słowach przypomniał najważniejsze fakty i wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. Następnie odbyła się okolicznościowa część artystyczna w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie przygotowanych przez Panią Urszulę Kobielus oraz Chóru Żelechowa działającego pod kierunkiem Pana Sławomira Lesisza. Młodzież przybliżyła zebranym wydarzenia sprzed 104 lat, przeplatając je poezją oraz scenkami okolicznościowymi, a Chór Żelechowa uzupełnił je wielogłosowymi utworami wokalnymi. W uznaniu za poruszający występ Burmistrz Żelechowa wraz z Przewodniczącym Rady podziękowali wykonawcom i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie okolicznościowego występu.