Sesja naukowa pt. „Żelechowska siedziba Ciołków w świetle badań interdyscyplinarnych”

20 marca w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie odbyła się sesja naukowa pt. „Żelechowska siedziba Ciołków w świetle badań interdyscyplinarnych”. Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz wicedyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk prof. Dariusz Główka.

W spotkaniu wzięli również udział: ks. prałat Eugeniusz Filipiuk – Proboszcz Parafii Żelechów, Stanisław Kawka – właściciel działki, na której były prowadzone badania, członkowie Towarzystwa Historycznego Żelechów, uczniowie i nauczyciele szkół z terenu miasta i gminy Żelechów oraz mieszkańcy.

Na wstępie prof. Dariusz Główka wręczył Burmistrzowi Żelechowa medal z okazji jubileuszu 70-lecia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w uznaniu owocnej współpracy na rzecz poznania dziedzictwa kulturowego Żelechowa. Gmina Żelechów od samego początku wspiera badania archeologiczne żelechowskiego zamku finansowo i logistycznie.

Następnie głos zabrali przybyli prelegenci. Jako pierwszy zaprezentował się Wojciech Bis wygłaszając prelekcję pt. „Relikty renesansowej zabudowy na majdanie żelechowskiej fortalicji”. Następnie wystąpił Michał Zbieranowski prezentując referat pt. „Ród Ciołków żelechowskich. Podsumowanie stanu badań historycznych i perspektywy badawcze”. W dalszej kolejności głos zabrał Maciej Radomski z prezentacją pt. „Kafle z żelechowskiego zamku – motywy i inspiracje”. Michał Główka wygłosił prelekcję pt. „Boratynki – świadectwo funkcjonowania żelechowskiego zamku w drugiej połowie XVII w.” Następnie Milena Obremska zaprezentowała referat pt. „Środowisko przyrodnicze żelechowskiego zamku – wstępne wyniki badań palinologicznych”. Jako ostatnia głos zabrała Małgorzata Zalewska z prezentacją pt. „Konsumpcja mięsa w siedzibie Ciołków żelechowskich – wstępne rezultaty analizy archeozoologicznej”.

Ubiegłoroczne wykopaliska, odbywające się w dniach od 31 lipca do 12 sierpnia po raz kolejny rzuciły nowe światło na stan wiedzy lokalnej społeczności o początkach Żelechowa. Pozwoliły poznać standard życia dawnych mieszkańców zamku oraz wydarzenia jakie prawdopodobnie miały miejsce na terenie obiektu. Na badanym terenie znaleziono liczne bogato zdobione kafle pochodzące z pieca ogrzewającego dwór, monety oraz kości zarówno rogacizny (krowy, owce i kozy), jak również ptaków takich jak paw czy indyk.