Prelekcja o dziedzictwie żydowskim
We wtorek 11 marca w Izbie Pamięci Ziemi Żelechowskiej odbyła się prelekcja pt. „Dziedzictwo żydowskie, miejsca Zagłady i aktywizm pamięciowy”, którą poprowadziła dr Aleksandra Janus z Fundacji Zapomniane.
Spotkanie poświęcone było sposobom dbania o dziedzictwo żydowskie i miejsca Zagłady w Polsce: nowym podejściom, dobrym praktykom i wyzwaniom, jakie wiążą się z pracą z tzw. trudnym dziedzictwem. Prelegentka podzieliła się przykładami ciekawych inicjatyw upamiętniających oraz opowiedziała o roli i znaczeniu aktywizmu pamięciowego – oddolnych inicjatyw na rzecz troski o dziedzictwo – w zachowaniu pamięci o historii życia żydowskiego w Polsce i doświadczeniu Zagłady.
Aleksandra Janus jest doktorką antropologii, prezeską Fundacji Zapomniane, kuratorką programu „Exercising modernity”, wcześniej dyrektorką Centrum Cyfrowego i kierowniczką działającej w jego ramach Pracowni Otwierania Kultury. Jest współpracowniczką Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci UJ, członkinią rady serii wydawniczej Wystawianie Teorii. W swojej pracy akademickiej i twórczej zajmuje się badaniem kultur pamięci, strategii upamiętniania oraz procesów instytucjonalizacji dyskursów na temat przeszłości, a także interwencjami we współczesne krajobrazy pamięci. Jest współautorką i współredaktorką dwutomowej publikacji „Nie-miejsca pamięci” (2021), a także członkinią i współzałożycielką grupy Muzea dla Klimatu oraz kolektywu Kultura dla Klimatu.
Organizatorką prelekcji była Magdalena Czajka – opiekunka cmentarza żydowskiego w Żelechowie.












