Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w środę 1 marca o godz. 10.30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – Polak, mąż, ojciec, bohater”. Spotkanie połączone będzie z prelekcją Dariusza Wardaszki – członka rodziny Pileckich. Organizatorami wydarzenia są: MGOK w Żelechowie oraz Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica wraz z Prezesem Krystianem Jaworskim i koordynator ds. samorządowych Elżbietą Woźniak-Sionek. Spotkanie objął honorowym patronatem Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Wystawa została opracowana i przygotowana przez Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Ekspozycja składa się z 17 plansz obrazujących życie i działalność Rotmistrza Pileckiego, ukazuje także jego związki z Mazowszem – z Ostrowią Mazowiecką, poprzez rodzinę żony, Marianny Pileckiej z Ostrowskich. W spotkaniu udział weźmie członek rodziny Pileckich, Dariusz Wardaszka, który przedstawi historię życia bohatera oraz zaprezentuje krótki koncert pieśni patriotycznych. Po prezentacji wystawy w MGOK-u, przeniesiona zostanie ona do żelechowskiego ratusza, gdzie będzie można ją oglądać do 10 marca.

Rotmistrz Witold Pilecki to polski bohater narodowy, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i organizator ruchu oporu w tym obozie. W 1948 r. skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Zrehabilitowany w 1990 r.