Narodowe Święto Niepodległości


11 listopada 2023 r. w Żelechowie odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym sprawowaną przez Proboszcza Parafii Żelechów ks. prałata Eugeniusza Filipiuka, w której oprawę liturgiczną włączyli się przedstawiciele samorządu żelechowskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Dęta OSP Żelechów.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości z orkiestrą strażacką, pocztami sztandarowymi jednostek OSP i szkół z terenu gminy na czele przemaszerowali pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945-56. Następnie został odegrany przez orkiestrę i odśpiewany przez zgromadzonych hymn państwowy. Delegacje zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz szkół działających na terenie gminy Żelechów złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów, po czym chwilą ciszy uczczono pamięć Obrońców Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Kocielnik. List od Senator RP Marii Koc odczytał członek Zarządu Powiatu Garwolińskiego Krzysztof Ośka. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem Pań: Beaty Długaszek, Iwony Tomasiewicz-Kwas, Mileny Kuźniak, Wioletty Prządki oraz Zuzanny Chmiel. Występ zawierał informacje o wydarzeniach, które miały miejsce 105 lat temu oraz utwory muzyczne wykonane od podstaw przez młodzież.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Kocielnik oraz Sekretarz Gminy Żelechów Beata Talarek podziękowali wykonawcom oraz ich opiekunom za wspaniały występ oraz wręczyli na ręce nauczycieli bukiety kwiatów.