Apel Pamięci w 160. rocznicę śmierci Romualda Traugutta

W poniedziałek 5 sierpnia o godz. 18.30 w Parku Miejskim w Żelechowie odbędzie się Apel Pamięci w 160. rocznicę śmierci Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, mieszkańca Żelechowa w latach 1845-1853.

Po apelu, o godz. 19.15 w Izbie Pamięci Ziemi Żelechowskiej zostanie wyświetlony półgodzinny film dokumentalny zrealizowany przez TVP pt. „Człowiek świętego imienia. Rzecz o Romualdzie Traugucie” według reżyserii i scenariusza Teresy Gordon i Leszka Wasiuty. W filmie na temat Romualda Traugutta wypowiadają się wybitni znawcy dziejów Zrywu 1863 roku: prof. Joanna Rusin, prof. Jerzy Wojciech Borejsza, prof. Andrzej Szwarc oraz dr Adam Buława. Większość scen w filmie nakręcona została w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Do udziału w Apelu Pamięci oraz na projekcję filmową zapraszają mieszkańców Burmistrz Żelechowa oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie.