80. rocznica przybycia do Żelechowa wysiedlonych przez Niemców mieszkańców Zamojszczyzny


W środę 14 grudnia o godz. 12.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie dotyczące przeprowadzonych przez Niemców w latach 1942-1943 wysiedleń Polaków z terenu Zamojszczyzny. Prelekcja połączona będzie z promocją książki pt. „Dostać dziecko z Zamojszczyzny” autorstwa dr Beaty Kozaczyńskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W bieżącym roku przypada 80. rocznica barbarzyńskiej akcji, w toku której Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny około 110 tys. Polaków, w tym około 30 tys. dzieci. Spośród transportów skierowanych w grudniu 1942 r. do powiatu garwolińskiego, najwięcej wysiedleńców trafiło do Żelechowa. Były to głównie dzieci, ale także kobiety i osoby starsze. Zapewnieniem pomocy wysiedlonym zajął się Komitet Opiekuńczy z proboszczem żelechowskim ks. Wacławem Milikiem i burmistrzem miasta Bogdanem Domańskim na czele. Wiele osób znalazło schronienie u mieszkańców Żelechowa, którzy bezinteresownie przyszli z pomocą. Licznym gronem dzieci zaopiekowały się siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

Dr Beata Kozaczyńska koncentruje swoje zainteresowania badawcze wokół wysiedleń Polaków na Zamojszczyźnie. Jest autorką książek: „Losy dzieci z Zamojszczyzny wysiedlonych do powiatu siedleckiego w latach 1943-1945” (Siedlce 2006), „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny. Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego 1942-1945” (Siedlce 2011), „Nie było kiedy płakać. Losy rodzin polskich wysiedlonych z Zamojszczyzny 1942-1943” (Siedlce 2014), „Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny” (Warszawa 2017). Jest również autorką wystaw historycznych dotyczącej tej tematyki oraz dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2011).

Prelekcja adresowana jest do mieszkańców, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz kl. VIII szkół podstawowych. Rezerwacja miejsc dla grup szkolnych pod nr tel. 25 754 11 60. Podczas spotkania można będzie kupić najnowszą książkę autorki pt. „Dostać dziecko z Zamojszczyzny”.